Prezeraný školský rok:


Zdravý životný štýl


Zdravie ovplyvňujete svojím vlastným životným štýlom dlhodobo v priemere až na 80 percent. Iba zvyšných 20 percent je daných všetkými ostatnými vplyvmi, a to najmä dedičnosťou a zdravotnou starostlivosťou. Dňa 19. 10. 2021 sme sa tejto téme venovali aj prostredníctvom školského rozhlasu v podobe relácie.

Čo je zdravý životný štýl

Zdravý životný štýl je téma, o ktorej sa veľa hovorí - čo si však pod ňou predstaviť? Jednotlivé návody ako "dodržiavať zdravý životný štýl" sa rôznia, ale snáď všetky majú jedno spoločné - snažia sa nájsť recept, ako byť zdravý a cítiť sa príjemne a fit.

Ako sa zdravý životný štýl prejavuje na zdraví:

primeraná hmotnosť, normálny krvný tlak, nízka hladina cholesterolu v krvi, dobrá telesná kondícia a výkonnosť, zdravý vzhľad, dobrá psychická pohoda, vysoká odolnosť proti chorobám, nízky výskyt chorôb.

Zdravá výživa

  • Základom zdravej výživy je pestrosť a rozmanitosť.
  • Zabudnite na náročné plánovanie. Stačí dodržiavať len pár zásad. A tá najdôležitejšia je, aby strava obsahovala všetko to, čo obsahovať má, a neobsahovala priveľa toho, čo pre zdravie nie je najlepšie.
  • Zdravá výživa nie je založená na nejakých špeciálnych potravinách, naopak, na úplne bežných, ktoré nakúpite v bežnom obchode.

 

Vplyv pohybu na zdravie

Pohyb je prirodzená vlastnosť, ktorá predstavuje zmenu polohy tela a jeho častí. Jedná sa o každú fyzickú aktivitu, pri ktorej jedinci nie sú pasívny, ale vykonávajú telesné pohyby, ktoré vedú k výdaju energie. Ak je fyzická aktivita pravidelná a zámerná predstavuje pozitíva pre naše zdravie.

Vypracovala: Mgr. Volenská Martina