Prezeraný školský rok:

10. október 2021 sme si prostredníctvom rozhlasovej relácie pripomenuli Svetový deň duševného zdravia. Podľa odhadov Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) ovplyvňujú duševné poruchy každého štvrtého občana minimálne raz počas života, a počas ktoréhokoľvek daného roka sa vyskytujú u viac ako 10 % obyvateľstva EÚ. Na základe prieskumu Eurobarometra sa zistilo, že 15 % Európanov ( t.j. jeden zo siedmych ) vyhľadalo v predchádzajúcom roku profesionálnu pomoc kvôli psychickým problémom. Podľa Eurostatu samovraždy naďalej zostávajú významnou príčinou predčasných úmrtí v Európe, pričom ročne v EÚ zapríčinia 50 000 úmrtí.

Svetový deň duševného zdravia vyhlasuje každoročne 10. októbra Svetová federácia duševného zdravia v spolupráci s WHO. Od roku 1992, kedy táto iniciatíva vznikla, sa z pôvodných 40 krajín rozšírila takmer do celého sveta. Od pôvodného cieľa, ktorým bolo pritiahnutie pozornosti k problematike duševného zdravia, sa ťažisko podujatia postupne presunulo k rovnocennosti problematiky duševného zdravia so zdravím telesným a vo vyspelých krajinách zaznamenalo aj významný prienik do oblasti verejného zdravotníctva. V podmienkach stupňujúcich sa nárokov a tlaku na psychiku jednotlivca, narastajúceho počtu negatívnych udalostí v jeho bližšom i vzdialenejšom okolí, sa starostlivosť o duševné zdravie stáva významnou prioritou každého vyspelejšieho systému zdravotníckej starostlivosti.

Témou Svetového dňa duševného zdravia 2021 je "Duševné zdravie v nerovnom svete".

Duševné zdravie je jednou z najviac zanedbávaných oblastí verejného zdravia. Takmer 1 miliarda ľudí žije s duševnou poruchou, 3 milióny ľudí ročne zomrú na škodlivé pitie alkoholu a každých 40 sekúnd zomrie jeden človek samovraždou. Ak si potrebujeme oddýchnuť, deň duševného zdravia často znamená urobiť si čas na odpočinok. To môže znamenať hodiny strávené pred televíznou obrazovkou v pyžame, alebo sa len tak potulovať po dome a nič nerobiť. Pokiaľ to nie je každodenná záležitosť, je to v poriadku. K  zlepšeniu duševného zdravia môže pomôcť aj návšteva hodiny jogy, tanca, tai chi, masážneho salónu, plavárne, fitcentra alebo prechádzka v prírode. Kľúčom je stráviť čas činnosťou, pri ktorej si odpočinieme, či už ide o túru, objavovanie nových vedomostí v múzeu alebo strávenie času ponorením sa do dobrej knihy. Existuje mnoho spôsobov, ako stráviť deň, či už sa rozhodnete dobehnúť potrebný spánok, oddať sa koníčkom, ktoré máte radi, alebo si posedieť s priateľmi. Ideálne je stráviť deň aktivitami, ktoré posilňujú  fyzické a duševné zdravie. Vhodné je aj plánovanie zábavných aktivít, niečo,  čo robíme radi, ale nerobíme to často, alebo niečo, čo sme vždy chceli vyskúšať. Ak je to možné, strávte deň s osobou, ktorá vám je blízka. Je veľmi dôležité udržiavať pozitívne sociálne vzťahy. "Ak potrebujete nejakú zmenu, ak sa zdá, že sa stresy hromadia a hľadáte spôsob, ako sa zastaviť a spomaliť, vytvorte si zoznam vecí, ktoré vám odčerpávajú energiu a pracujte na vylúčení väčších stresov,“  psychologička pridáva návod, ako si skúsiť pomôcť v rámci našej duševnej nepohody.

Autorka príspevku: Mgr. Iveta Dzuričková