Prezeraný školský rok:

BESEDA

ONKOLOGICKÉ OCHORENIA


Onkológia - téma, o ktorej každý z nás určite už počul, no málokto sa odváži o nej otvorene hovoriť. Napriek tomu je dôležité byť informovanými.

21. februára 2023 sa v našej škole uskutočnila beseda pre II. stupeň, počas ktorej sme získali mnoho nových vedomostí. MUDr. Maxim Kojš z RÚVZ v Košiciach nám vysvetlil, aký veľký vplyv má prostredie, v ktorom žijeme na vznik rakovinových ochorení. Opísal nám, ako prebieha liečba a jej vedľajšie účinky. Vysvetlil, aký veľký význam má včasná diagnostika. V počiatočných štádiách ochorenia má však každý pacient oveľa väčšiu šancu, že liečba bude úspešná. Preto je prevencia veľmi dôležitá. Dozvedeli sme sa aj niečo o najčastejších príčinách vzniku týchto ochorení. K rizikovým faktorom patria niektoré vírusy, ako napríklad hepatitída, zlá životospráva, nezdravé potraviny, cigarety a v niektorých prípadoch aj genetika.

 

 

 

Aj keď sme možno nerozumeli všetkým odborným výrazom, prednáška nás veľmi zaujala. Zorientovať sa vo veľkom množstve nových pojmov nám pomohol MUDr. Maxim Kojš, ktorý odpovedal aj na naše otázky.

 

Autorka príspevku: Volenská

Aktuality

booked.net

Školský bulletin