Prezeraný školský rok:

POZNAJ SVOJE MESTO A REGIÓN


Dňa 16.11.2022 sa žiaci našej školy zúčastnili besedy s názvom - POZNAJ SVOJE MESTO A REGIÓN. Beseda bola rozdelená pre žiakov I. stupňa a II. stupňa.

Žiaci I. stupňa sa o krásach a pamiatkach aj zaujímavostiach, ktoré ponúka mesto Košice, dozvedali hravou, náučnou formou.

Predstavili si seba samého ako turistu, ktorý chce spoznávať mesto Košice a jeho okolie. Poznávali sme spolu možnosti, ktoré ponúka mesto Košice na oddych, šport, kultúrne príležitosti aj turistické prechádzky. Dozvedeli sme sa niečo z histórie mesta aj o jeho súčasných možnostiach uplatnenia sa obyvateľov tohto mesta, v rôznych oblastiach života. Po získaní poznatkov a vedomostí sa zahrali na turistických sprievodcov. A tak si upevnili svoje poznatky o Košiciach a jeho okolí.

V poslednej časti besedy si vymaľovali pracovné listy, v ktorých mali rozlíšiť zvieratká chované v ZOO od zvierat chovaných doma.


Žiaci II. stupňa si prehĺbili vedomosti o svojom meste pomocou virtuálneho cestovania po Košiciach a jeho okolí. Cestovali sme pomocou dopravných prostriedkov po cestách a miestach Košíc, ktoré sme mali zobrazené v interaktívnej prezentácii. Košice - metropola východu, im boli ukázané ako historické, kultúrne a hospodárske centrum východoslovenského regiónu. Košice sú prvým európskym mestom s erbom, ktorý mu udelil panovník Ľudovít Veľký.Najvýznamnejším priemyselným podnikom je US Steel Košice, ktorý vyrába oceľ a valcované výrobky.

Najväčšou športovou udalosťou roka je Košický maratón mieru, ktorý má 42km a 195m.

Na pešej zóne nájdeme takzvanú spievajúcu fontánu, ktorá poskytuje miesto na oddych a osviežuje ovzdušie za vyhrávania krásnych melódií.


BANKOV a ALPINKA

Obľúbeným miestom Košičanov na výlet je Bankov a Alpinka. Od mesta sú vzdialené približne 4km. Poskytujú miesto na oddych, šport a zábavu. Obklopuje ich nádherná príroda s množstvom turistických chodníkov. Na Alpinku sa môžete vyviesť detskou železnicou, ktorá je dlhá 5,5 km. Jej prvá stanica sa volá Čermeľ. Nájdeme tu aj 9-jamkové golfové ihrisko.

KAVEČANY

Päť kilometrov od Košíc sa nachádzajú Kavečany a v nich zoologická záhrada. Už pri vstupe do jej areálu vás zaujme bobová dráha a množstvo iných atrakcií, ktoré sú prispôsobené ročným obdobiam. Nájdeme tu upravené terény pre bežecké lyžovanie, ktoré sú vhodné pre pokročilých, ale aj začiatočníkov. V ZOO si môžete popri pozorovaní zvieratiek aj oddýchnuť, či sa pohrať na detskom ihrisku.

V závere sa žiaci vzájomne porozprávali o všetkých miestach, ktoré už v tomto regióne navštívili.

Autorka príspevku: Mgr.Magdaléna Bugeľová