Prezeraný školský rok:

Zdravý životný štýl

Zdravie ovplyvňujete svojím vlastným životným štýlom dlhodobo v priemere až na 80 percent. Iba zvyšných 20 percent je daných všetkými ostatnými vplyvmi, a to najmä dedičnosťou a zdravotnou starostlivosťou.

Dňa 28.09.2022 sme sa tejto téme venovali aj prostredníctvom školského rozhlasu v podobe relácie.

Nuž, tento pojem sa v poslednom desaťročí stal fenoménom, o tom niet pochýb. Mnohí o tom hovoria, píšu; iní sa tak snažia aj žiť. Ale viete, čo zdravý životný štýl je v skutočnosti? A ako docieliť to, aby sme ho prijali „za svoj“ a stal sa bežnou súčasťou aj nás a našich rodín? Veď kto by nechcel byť zdravý...

 

 

Kde začať? Skúste si vybrať to, čo vás oslovilo najviac a začnite práve tým. Napríklad, že z jedálneho lístka vyradíte fast food a slade-né bublinkové vody. Postupne pridávajte ďalšie a ďalšie body – napr. objednajte sa na preventívnu prehliadku, večer choďte skôr spať. Neprestávajte a aj keď sa niekedy „pošmyknete“ a nie všetko sa vždy podarí, buďte na seba dobrí. Ďalší deň začnite opäť. A predstavujte si a prípadne si pomôžte aj svojou vlastnou „nástenkou splnených cieľov“

 

POHYB A CVIČENIE
Pohyb je dôležitým faktorom zdravého života. Jednoducho povedané pohyb je život. Je dôležité si uvedomiť, že bez dostatočného pohybu je nemožné byť dlhodobo zdravý a bez bolesti.

Vo svete existuje mnoho vedeckých štúdií, ktoré sa zaoberajú vplyvom pohybu a cvičenia na zdravie človeka. Je to spôsob života, ktorý podľa dostupných po-znatkov pomáha predĺžiť vek dožitia a zvyšuje kvalitu prežívania. Teda, aby sme nielen dlho žili, ale tiež žili bez chorôb a rôznych bolestí.
Najznámejšie faktory ovplyvňujúce naše zdravie sú stravovanie, pohyb a spánok.

Autorka príspevku: Mgr. Volenská