Prezeraný školský rok: Optimalizované pre MS IE

Šetrenie elektrickou energiou

Dňa 24.11.2020 sa na našej škole vysielala rozhlasová relácia „Šetrenie elektrickou energiou“.

Energia je vo vesmíre základnou hybnou silou. Každá bunka nášho tela je akousi malou elektrárňou, každý list stromu je zároveň živým solárnym kolektorom, celá nervová sústava je jeden veľký elektrický obvod. Keď sa v bežnom živote zaoberáme energiou, väčšinou sa to spája s jej šetrením a so šetrením financií. Ide o jasný ukazovateľ, ktorému rozumieme takmer všetci, ale neumožňuje nám pochopiť vzťah medzi energiou a kvalitou životného prostredia. Ak sa chceme správať environmentálne zodpovedne, musíme poznať dosah a následky spotreby a výroby energie.

Človek odpradávna využíva silu a dary Zeme. Čerpá z nej energiu, pestuje rastliny, chová zvieratá a planétu za tie mnohé roky veľmi vyčerpal.

Počet obyvateľov na Zemi stále stúpa a ľudia si Zem čoraz menej vážia. Dnes na Zemi žije viac ako sedem miliárd ľudí. Čím viac ľudí, tým viac odpadu. Čím viac odpadu, tým viac znečistenia. Vznikajú smetiská a skládky.

Ľudia sa stále za niečím ženú, chcú mať stále viac a viac vecí, radi nakupujú (často aj to, čo nepotrebujú) a potom to odhadzujú. Kedysi bolo auto vymoženosťou, mohli si ho dovoliť len niektorí a dnes má takmer každá rodina aspoň jedno auto. Jeden let štvorčlennej rodiny lietadlom za oceán spotrebuje viac energie ako celý chod domácnosti za jeden rok. Do ovzdušia sa tak dostávajú emisie.

Radi ste chodili do prírody? Zelená tráva, pekne vysadené stromy, kvitnúce kvety, zurčiace potoky, modrá obloha. Štebot vtáčikov, zvieratá. Keď sa dnes vyberieme do prírody, vidíme len hlúposť a nezodpovednosť niektorých ľudí. Skládky odpadu, smeti rozhádzané po lese, konzervy, plastové fľaše, papiere... Každý človek by sa mal zamyslieť, ako dopadne tento svet a s ním aj ľudia, ak sa nič nezmení.

Ak by sa nad sebou každý človek zamyslel a aj by sa zodpovedne správal, všetko by mohlo byť v poriadku. Stačí len šetriť energiou, správať sa dobre k životnému prostrediu – neodhadzovať odpadky len tak na zem, ale triediť ich, nevyrubovať lesy, ale recyklovať starý papier. Keby takto rozmýšľali všetci ľudia, neboli by žiadne katastrofické scenáre zániku Zeme a ľudstva. Stačí sa zamyslieť a chcieť niečo zmeniť.

"Úsmev je lacnejší a dáva viac svetla ako elektrina."
Paulo Coelho brazílsky textár a spisovateľ 1947

Vypracovala Mgr. Jarmila Krasnočková

Aktuality

booked.net

Školský bulletin